Matek FCHUB-12S V2 PDB XClass
Auf Lager
onoff  Maschinenübersetzung ansehen
Matek FCHUB-12S V2 PDB is a power distribution board for high-performance drones using separate ESCs. It supports 3–12S batteries and handles continuous current up to 4× 70A (peak total up to 440A). The PDB features a current sensor up to 440A, a 12V/4A BEC with a switchable 2A output, a 5V/5A BEC, and a voltage divider. The board has standard 30.5×30.5 mm M3 mounting holes. An 8-pin connector is available for easy connection to a flight controller. The FC can be powered either directly from the battery or from the 12V BEC (selectable via solder pads).
More information
Hauptmerkmale
  • Input voltage: 8-60V (3-12S)
  • Current: 4x 70A (110A peak)
  • Current sensor: 440A (scale 75)
  • 1k:20k voltage divider
  • 8pin connector for FC
  • BEC: 5V/5A, 12V/4A (switchable 2A output), 3.3V/0.5A
  • Mounting holes: 30.5x30.5mm M3
  • Size: 55x50x6mm
  • Weight: 21g
Inhalt
  • 1x PDB
  • 1x Cable Set
  • 1x Capacitor 390uF 63V